Logotyp - presto-fotografia
Szukacie sali zespołu? Nie wiecie od czego zacząć? Zapraszam na
zaplanujwesele.net - logotyp
Sprawdź wolny termin...
784 456 850
napiszdo@presto-fotografia.com

Dobra sesja w pigułce

Dla jednych fotografia to pomysł na prezent, dla drugich - obowiązkowa pamiątka, dla jeszcze innych - pasja. Niezależnie od tego, czy zdjęcia robimy, bo ich potrzebujemy, czy dlatego, że po prostu chcemy je mieć, warto zastanowić się, jaki styl mają prezentować fotografie, co chcemy pokazać i jak - poprzez odpowiednie przygotowanie - to osiągnąć. Sukces zależy nie tylko od umiejętności fotografa czy sprzętu, którym dysponuje. Zależy też od was. Jak go osiągnąć?

Po pierwsze...

Zacznijmy od początku. Decydując, kto zrobi nam zdjęcia, warto przejrzeć portfolio fotografa. W ten sposób możecie zapoznać się z jego preferencjami artystycznymi i ocenić, na ile są one zbieżne z waszymi. Dalej, gdy już wybierzecie fotografa, warto „spisać” wzajemne oczekiwania stron. Umowa, która określi termin i zakres świadczonej usługi, liczbę zdjęć, rodzaj nośnika, na którym zostaną przekazane, wynagrodzenie i czas realizacji zlecenia, jest szczególnie ważna w przypadku fotografii ślubnej, która jest gałęzią rynku cieszącą się ogromnym zainteresowaniem. Z umową w ręce, można rozpocząć planowanie sesji.

Styl

Zależy w głównej mierze od rodzaju i motywu przewodniego, bo ten ma decydujący wpływ na charakter sesji. Takim motywem może czas i dobrana do niego stylizacja (np. fryzura, makijaż, strój i dodatki właściwe dla lat 70.), czy wspólna pasja. Klimat sesji można stworzyć także poprzez wykorzystanie odpowiednich „gadżetów”, które będą symbolizowały „okazję” - narzeczeństwo, macierzyństwo, małżeństwo.

Miejsce

Dobrze, jeżeli macie własny pomysł. Jeżeli nie, pamiętajcie, że nie należy silić się na coś „czego jeszcze nie było”, bo niestety - i to powie wam każdy uczciwy fotograf - było już prawie wszystko. Na pocieszenie dodam, że dobre zdjęcia można zrobić wszędzie, bo to nie kwestia miejsca, a „oka” i wyczucia fotografa. Mimo tego, wybrać trzeba, więc wracając do meritum...

Jeżeli o miejscu nie przesądza styl sesji, zastanówcie się nad swoimi preferencjami. Czy wolcie zdjęcia w zamkniętej, czy otwartej przestrzeni? Czy lepiej czujecie się w otoczeniu nowoczesnej architektury, czy raczej klasycznych zabytków? Poszukajcie w pamięci obrazów, które wywarły na was wrażenie. Pamiętajcie też o tym, że np. sesję rodzinną możemy wykonać w domu - poza autentycznością zdjęć, podstawową zaletą takiego rozwiązania jest wasz komfort, bo w znanym sobie otoczeniu poczujecie się swobodniej. Propozycją dla narzeczonych może być ważne dla pary miejsce – pierwszej randki, czy oświadczyn. Przy plenerze ślubnym, weźcie pod uwagę, że Pary Młodej trudno nie zauważyć. Jeżeli marzą wam się fotki z tańczącą fontanną we Wrocławiu, czy praskim Mostem Karola w tle, „wkalkulujcie” w sesje spore zainteresowanie, które może być dyskomfortem dla nieśmiałych osób.

Podpowiedzi:

 • Dla tych, co cenią elegancję i klasę - pałac, dworek królewski, teatr
 • Dla romantyków i żyjących w zgodzie z naturą - plaża, polna łąka, brzeg jeziora, park
 • Dla tych, co lubią klimat dawnych lat - opuszczone budynki, stare fabryki, ruiny
 • Dla nowoczesnych - miejskie zabytki, stylizowana kawiarenka, centra handlowe
 • Dla mniej lub bardziej odważnych - wesołe miasteczko, skok bungee, podczas skoku na spadochronie

Jak się przygotować?

Odpowiedni strój, makijaż i fryzura są bardzo ważne. Warto porozmawiać na ten temat z fotografem.

Strój

Istotne jest jego kolorystyka, która powinna współgrać z waszą urodą, otoczeniem i oczywiście porą roku. Przykładowo, jesienią doskonałym wyborem będą ubrania w palecie barw zgaszonej pomarańczy, beżu lub ciemnej zieleni. Warto zadbać o dodatki, bo oryginalne korale, kolczyki, czy apaszka mogą odmienić każdy zestaw. Pobawcie się w stylistów. Przymierzcie przed sesją kilka kompletów ubrań, porozmawiajcie o nich z koleżanką. Wówczas będzie wam łatwiej zdecydować, w czym najlepiej wystąpić.

Jeżeli chodzi o fryzurę, zastanówcie się, czy na zdjęciach chcecie wyglądać „jak na co dzień”, czy też wręcz przeciwnie. W zależności od tego, kobiety o kręconych włosach mogą je wyprostować, a o długich – upiąć. Uczesane, możecie pomyśleć o makijażu. Ten jest niezwykle istotny, bo niestety silne światło (słoneczne lub sztuczne) uwypukla wszelkie niedoskonałości skóry. Makijaż musi współgrać z fryzurą, strojem i okazją, bo na te niektóre – jak ślub – preferowany jest subtelny. Fotografia gubi kolor, a więc malujemy się nieco mocniej niż zazwyczaj. Omijamy kosmetyki błyszczące – perłowe cienie do powiek czy pudry rozświetlające będą odbijały światło. Rodzaj i kolorystykę makijażu pomoże wam wybrać wizażysta.

Jak pozować?

Dla wielu z was sesja fotograficzna to nowe doświadczenie. Choć prawdą jest, że nie wszyscy czujemy się równie swobodnie w roli modeli, nie ma osób, których obiektyw „nie lubi”. Zdjęcia odzwierciedlają nasze emocje - będzie was zdobił naturalny uśmiech, o który w luźnej atmosferze sesji nierudno. Pozowanie może wydawać się trudne i nieprzyjemne, jednak pamiętajcie, że o wszystko podczas sesji można zapytać, a fotograf powie wam, w jakiej pozie wyglądacie korzystnie. Wystarczy zaufać profesjonaliście i słuchać jego sugestii.

Kilka praktycznych uwag

 • By rysy twarzy były wyraziste, nie należy cofać głowy
 • Uśmiechaj się z zamkniętymi ustami, potem lekko je rozchyl
 • Nie ustawiaj się „na wprost” przed aparatem
 • Nie patrz w obiektyw, jeżeli fotograf o to nie prosi
 • Nie ściągaj ramion za siebie, ale też nie garb się
 • Ograniczaj sztuczne gesty, możesz zająć dłonie układając je na ramieniu, lekko szyi czy też włosach. Dobrze wygląda asymetryczne ustawienie rąk, np. jedna delikatnie położona na biodrze a druga wzdłuż ciała, dotykającą dłonią uda.

Co lub kogo zabrać?

Mówiąc krótko: nikogo i niewiele. Towarzyszy wam fotograf i jego asystent. Pamiętajcie, że sesja trwa wiele godzin i noszenie zbędnego ekwipunku jest niepotrzebnym wysiłkiem. Zabieramy jedynie stroje (chyba że miejsce, w którym będziemy wykonywać zdjęcia jest niedaleko), wygodne obuwie do ewentualnego przemieszczania się, rekwizyty, które chcemy wykorzystać w sesji oraz kosmetyki do makijażu (warto pamiętać o bibułkach matujących). Ograniczamy udział osób trzecich w sesji, bo rozpraszają uwagę modeli i fotografa.

I tak dochodzimy do końca. Stosując się do tych kilku sugestii, można zaplanować i wykonać naprawdę udaną sesję, której efektem będą znakomite zdjęcia. A na tym – i wam, i fotografowi – zależy.

Życzę więc powodzenia!